sobota, 22 listopada 2014

Psie spacery czyli siła facebook'aW dzisiejszych czasach większość z nas korzysta z portali społecznościowych. Jednym z nich jest facebook. Służy nam głównie do komunikacji i bycia na bieżąco ze światem. Więc czemu by go nie wykorzystać do nawiązywania psich znajomości? 


Kiedy Masza była mała miałam problem ze zorganizowaniem jej socjalizacji z innymi psami, ponieważ takowych nie znałam. Ludzie z psami w parkach zazwyczaj idą samotnie, czasem pozwolą się psom powąchać, chwilę pobawić i idą dalej. Szczęście mają Ci, którzy mają znajomych z czworonogami i to w tym samym mieście. Ja jednak, jako początkująca właścicielka golden retrievera, w dodatku aspołeczna,  miałam nie lada problem. I problemu tego nie rozwiązałam, dlatego Masza ma braki socjalizacyjne. Zaczęła spotykać się z innymi psami, gdy skończyła 6 miesięcy i zaczęłyśmy chodzić na szkolenie PT. Jednak było już za późno, a większa część poznanych psów była młoda i niezbyt zrównoważona. W efekcie mam psa, który na widok dużego psa płaszczy się na ziemi, przechodząc obok posesji, gdzie są szczekające psy, ucieka na drugą stronę ulicy, gdy inne psy się bawią ona woli pójść do człowieka, żeby ją pogłaskał. Jedynie ze szczeniakami świetnie się dogaduje. Istnieją może 3 dorosłe psy, z którymi potrafi i chce się bawić.


Gdy wzięłam Zayre, miałam twarde postanowienie, im więcej będzie się bawić z psami tym lepiej. Nie chciałam znowu mieć psa z zachowaniem, które było po prostu męczące. Bo inaczej tego nazwać nie można. W pierwszej kolejności pomogła nam na pewno obecność  Maszy. Po drugie z pomocą przyszedł nam facebook!


Wpisując w wyszukiwarce facebooke’a „psie spacery”, „spacery z psami”, wyskoczy nam wiele grup, w większych i mniejszych miastach. Są takie co mają 700 członków, są i tak, które mają 17. To wystarczy. Oprócz "grup" są też "strony", których jednak nie popieram, bo uważam, że lepsza komunikacja jest na grupie, posty użytkowników nie gubią się i łatwiej się dogadać. Sama założyłam taką grupę w Zielonej Górze, istnieje oprócz tego strona, jednak korzystamy z grupy, żeby się umawiać na spotkania. I tak zaczynając z 2 psami, aktualnie są 4-5 które spotykają się regularnie. Chciałoby się więcej, ale najważniejsze, że tendencja jest wzrostowa i że spotykamy się w miarę możliwości. Do tej pory były to spacery rekreacyjne, ale planujemy spotkania szkoleniowe. Poza tym w najbliższej przyszłości mam zamiar wykorzystać spacery do moich ambicji fotograficznych (ale to może na wiosnę...)


Oprócz socjalizacji, psy mogą się wyszaleć i wybawić z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Po takim spacerze Zayra jest 3 razy bardziej zmęczona niż po zwykłym spacerze z nami o tej samej długości. Cenię sobie możliwość poznania nowych ludzi, z taką samą pasją i z którymi można przegadać cały spacer tylko i wyłącznie o psach :D Czasami ciężko mi się zebrać z domu, ale zawsze po spotkaniu wracam pozytywnie naładowana i zmęczona :) Zresztą łatwiej wyjść z domu, kiedy jest się umówionym, niż tak po prostu do lasu.


Na koniec przygotowałam listę grup, które udało mi się znaleźć. Ma nadzieję, że okaże się to pomocne.
I jeśli zastanawialiście się nad dołączeniem do takiej grupy to nie myślcie dłużej. Po prostu to zróbcie. Warto!
 

Bydgoszcz
Częstochowa
Częstochowa 2 
Gliwice
Kielce
Koszalin
Kraków
Kraków 2 
Krynica-Zdrój 
Łomianki
Łódź
Łuków
Nowy Dwór Mazowiecki
Olsztyn
Piaseczno, Józefosław i okolice 
Poznań 
Rumia Reda Trójmiasto
Szczecin
Szczecin 2
Śląsk
Toruń 
Warszawa
Warszawa 2 
Warszawa - Białołęka 
Warszawa - Bielany
Warszawa Husky
Warszawa - Pola Mokotowskie
Wejherowo, Bolszewo, Reda, Rumia i okolice  
Wrocław 
Wrocław - Park Kleciński
Zagłębie
Zielona Góra
Żabiniec

Holandia - Polonijne spacery


4 komentarze:

 1. Dziękujemy za podanie grupy spacerowej z Częstochowy!

  OdpowiedzUsuń
 2. W moim mieście jeszcze nie ma ale może się coś zmieni! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może warto wyjść z inicjatywą i stworzyć taką grupę? My tak zaczynaliśmy :) Grunt to osoba, która ma chęci i ogłasza spacery. Może nie od razu, ale po jakimś czasie zaczynają dochodzić nowe osoby. My, aktualnie, na każdym spacerze mamy kogoś nowego :)

   Usuń
 3. https://www.facebook.com/groups/szczecinskapsiagrupaspacerowa/?fref=ts

  Patrząc po datach postów to w chwili obecnej na terenie Szczecina działa chyba tylko ta grupa :)

  OdpowiedzUsuń