poniedziałek, 2 marca 2015

Filmoteka psa i człowieka: "Wilki u naszych drzwi" 1997

Rozwijając "filmotekę psa i człowieka" postanowiłam przedstawić Wam film, który według mnie, obowiązkowo, powinien obejrzeć każdy szanujący się psiarz :) Film jest naprawdę niesamowity.„Wilki u naszych drzwi” (Wolves at our door) jest filmem dokumentalnym. Jego pierwowzorem jest zdobywca nagrody Emmy „Wolf: Return of a Legend”. „Wilki u naszych drzwi”, również zdobył nagrodę Emmy i to w dwóch kategoriach: za najlepsze zdjęcia i za najlepszy dźwięk, oraz był nominowany w kategorii najlepszy specjalny program dokumentalny.

Jest to wspaniała historia małżeństwa Dutcherów, którzy poświęcili 6 lat swojego życia na odbudowanie stada wilków w Sawtooth Park w Idaho, gdzie wilki zostały wytępione kilkadziesiąt lat wcześniej. Wychowując szczeniaki od małego, karmiąc je, zdobywają ich zaufanie, dzięki czemu w późniejszym czasie mogą obserwować zachowanie wilków z bliskiej odległości. Pozwalają stadu żyć samodzielnie, dziko, bez pomocy człowieka. Film jest hołdem oddanym tym cudownym drapieżnikom. Obala mity i stereotypy. Obserwujemy zachowania, których nigdy wcześniej nie udało się tak dokładnie sfilmować, dotyczących m.in. dominacji/podległości i ich wyrażania, wilczego języka ciała i wilczej "mowy", strategii polowań oraz hierarchii w stadzie.
Zyskujemy informację, do których nigdy wcześniej nie było dostępu. Przerażające wilki okazują się być wiecznymi szczeniakami, chętnie bawiącymi się z innymi członkami stada oraz ludźmi.


Film wzrusza, zachwyca. Momentami zaskakuje. Zdjęcia są niesamowite, wywołują naprawdę wspaniałe odczucia. Według mnie jest to obowiązkowy film każdego psiarza, oraz wstęp do wielu innych filmów. Dzięki niemu stajemy się bardziej świadomymi psiarzami oraz zdobywamy wiedze o przodkach naszych ulubieńców. Uważam, że zanim zdecydujemy się obejrzeć jakikolwiek inny film o psach czy wilkach, ten powinniśmy najpierw znać na pamięć :)

Dla osób czujących niedosyt jest nowsza wersja tego dokumentu o nazwie "Living with wolves" 2005, jednak nie ma polskiej wersji (przynajmniej ja nie znalazłam)


Na zachętę krótka zajawka i wywiady z Dutcherami ;)Źródło zdjęć: www.filmweb.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz